صفحه اصلی / تاریخ استهبان / ایج پایتخت شبانکاره

ایج پایتخت شبانکاره

ایج دومین شهر قرار گرفته از منظر تقسیمات کشوری در مجموعه شهرستان استهبان است. شهری در جنوب شرقی استان فارس که با  شیراز ۲۱۰ کیلومتر فاصله دارد و هرچند به‌صورت ظاهری از سال ۱۳۸۲ خورشیدی شهر شده اما سابقه طولانی از منظر سکونت انسان دارد.

سابقه‌ای که اوج آن در دوران خاندان شبانکاره بر بخشی از فارس بوده زیرا ایشان ایج را به عنوان پایتخت خود برگزیده بودند البته نام این شهر بر اساس آنچه دهخدا در لغت نامه به نقل از فارسنامه ناصری نوشته در اصل ایگ ‌است که در فارسی باستان معادل قلعه و بارو است.

شهر ایج دارای مفاخر و مشاهیر زیادی است که قاضی عضدالدین ایجی، دانشمند قرن هشتم هجری یکی از مشهورترین آنهاست. این شهر به واسطه موقعیت جغرافیایی خاص خود از جاذبه‌های گردشگری منحصر به‌فردی برخوردار است که باغ گلشن در شمال شهر، آسیاب قاجاری گلشن، چشمه بندره، کوهستان شکار ممنوع پک و خانه گردشگری مشهدی مصطفی شهبازی از جمله این دیدنی‌ها محسوب می‌شوند.

مسجد سنگی در بن دره، قلعه دارالامان، چهل برکه، تخت بهمن و چشمه بنو دیگر نقاط دیدنی شهر ایج هستند. همچنین این شهر دارای چهار امامزاده به اسامی سید اولیا، سید نور محمد، اسماعیل و سلطان شهباز است که دو نفر نخست پدر و پسر هستند. سرانجام اینکه انار این شهر از بهترین نوع این محصول درکشور است.

منبع : باسپاس از ghanoondaily.ir

این مطلب را نیز بخوانید

نگاهی به «چک چکو» و «چارچو گردانی» استهبان

مراسم‌های سوگواری حسینی از دیرباز در تاریخ مکتب تشیع به وفور دیده می‌شود اما برخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =